Pri pohľade na kalendár som zo skrine vytiahla adventný svietnik, utrela ho od prachu, vymenila sviečky a teraz dúfam, že svetielko prvej sviečky nejakým zázrakom vyčarí vianočnú atmosféru...
Krásne adventné chvíle so svojimi blízkymi!
...lebo v radosti z malých vecí srdce nachádza svoje ráno a osvieženie.
Postup na mini-svetrík aj s krásne nafotenými obrázkami nájdete tu. Pre tie, ktoré anglicky nečítajú, uvádzam skrátený návod:
Nahodiť 24 očiek a rozdeliť na 4 ihlice (6,6,6 a6). V ďalšom riadku na začiatku a na konci 1. a 3. ihlice pribrať po 1 očku (8, 6, 8 a 6 očiek). Na všetkých štyroch ihliciach pribrať na začiatku aj na konci po jenom očku (10,8,10 a 8 očiek) – opakovať, kým nemáme na ihliciach 60 očiek )(16, 14, 16 a 14 očiek). Očká z 2. a 4. ihlice necháme na pomocnej ihlici, neskôr sa k ním vrátime a budeme nad nimi vypletať rukávy.
Pokračujeme v pletení nad očkami z 1. a 3. ihlice. Rozdelíme si ich na štyri ihlice (po 8 očiek) a pletieme hladko dookola, kým nedosiahneme dĺžku pulóvrika (ja som plietla 12 riadkov hladko červenou a ešte 3 riadky 1hl, 1 obr bielou).
Očká z pomocnej ihlice nabrať a pliesť nad nimi hladko ešte 8 riadkov červenou a tri riadky 1 hl, 1 obr bielou priadzou. Na predný diel môžeme vyšiť ľubovoľný vzor.
Mikulášska čiapočka:
Postup nájdete tu, opäť len v angličtine.
Nahodíme si 30 očiek bielou, rozdelíme si ich na tri ihlice. Pletieme 8 riadkov bielou priadzou 1 riadok hladko a jeden riadok obratko. Pokračujeme červenou priadzou stále hladko – celkom 12 riadkov. Začneme uberať – na začiatku každého riadku spletieme prvé a druhé očko. Pokračujeme, kým nám na ihliciach nezostanú 3 očká, tie uzavrieme naraz. Ešte prišijeme malý brmbolec a hotovo!
Krásny zbytok víkendu!
Pletieme dookola na štyroch ihliciach. Nahodíme 24 očiek, ktoré si rovnomerne rozdelíme na ihlice, zjednodušiť si to môžeme tak, že na prvú ihlicu si nahodíme 12 očiek (to bude dlaň ruky), na druhú 6 a na tretiu ďalších 6 očiek.
1.– 10.r.: *1 hladko, 1 obratko* opakovať – pletieme červenou priadzou
11. – 15.r.: stále hladko – pletieme bielou priadzou
16.r.: 2 hl, 4 očká nechať stranou (obr. 1), 4 očká nahodiť (obr.2) a pokračovať hladko
26.r.: 2 spliesť, 6 hl, 2 spliesť, 2 spliesť, 6 hladko, 2 spliesť
27.r.: 2 spliesť, 4 hladko, 2 spliesť, 2 spliesť, 4 hl, 2 spliesť
28.r.: zostávajúce očká ukončíme pretiahnutím priadze naraz
Zo zatváracieho špendlíka preložíme očká na ihlice, s pomocou háčika (obr. 5) okolo otvora pre palec naberieme ešte 6 očiek. Pletieme stále hladko dokola na 10 očkách celkom 6 riadkov. Všetky očká uzavrieme pretiahnutím priadze naraz.
Bielou priadzou nahodíme 24 očiek, ktoré rozdelíme na tri ihlice – 12 , 6 a 6 očiek. Ďalej postupujeme takto:
1.- 4.r.: *1 hl, 1 obr* opakovať – pletieme dokola
5.–18.r.: (červenou priadzou) stále hladko – pletieme dokola
Ďalej pokračujeme len nad 12-timi očkami z prvej ihlice, pletieme líce a rub – pozri obr. 1. Bielou priadzou: na začiatku každého lícového aj rubového riadku spletieme dve očká, až nám na ihlici zostanú 4 očká (celkom 8 riadkov).
Ďalej pokračujeme tak, že ubrané očká budeme znova na začiatku každého riadku pridávať– pozri obr. 2.
Najjednoduchšie je to tak, že očká naberiete na okraji pleteniny – pozri obr. 3, pätu nebudete musieť zošívať.
Ďalej budeme pliesť červenou priadzou na všetkých očkách dokola.
19.-34. r.: stále hladko, pletieme dokola
35. r.: Bielou priadzou hladko dokola
36.r.: 2 očká spliesť, 8 hl, 2 spliesť, 2 spliesť, 8 hl, 2 spliesť
37.r.: 2 očká spliesť, 6 hl, 2 spliesť, 2 spliesť, 6 hl, 2 spliesť
38.r.: 2 očká spliesť, 4 hl, 2 spliesť, 2 spliesť, 4 hl, 2 spliesť
Cez zostávajúcich 12 očiek pretiahnuť priadzu naraz a dobre zauzliť.
Ďalší námet ako upliesť mini ponožky na dvoch ihliciach nájdete tu.Výlet za šípkami sme si zopakovali, ešte sme stihli krásne počasie a tak pár záberov len tak pre radosť:
Čosi sme aj nazberali, škrabance na rukách sa už pomaly strácajú... A tak v dnešné nedeľné dopoludnie, keď pohľad z okna pôsobí bezútešne, som si uvarila šípkový čaj a pripájam aj pár slov o šípkach.
Ružu šípkovú (Rosa canina) môžeme nájsť na slnečných stráňach, v priekopách a na okrajoch lesa takmer v celej Európe. Určite každý pozná ich krásne biele alebo ružové kvety a červené plody nazývané šípky. Našla som veľa návodov na sušenie aj čaj, ja uvediem taký, ktorý používala už moja babka.
Šípky je najvhodnejšie natrhať, keď sú krásne tmavočervené a tvrdé, mäkké plody nezberáme. Nepočúvajte rady, že šípky sa zberajú po prvých mrazoch. To už budú mäkké a na sušenie nevhodné. Keď si ich prinesiete domov, premyte ich v studenej vode. Zbavte ich stopiek a začnite sušiť. Ja som pri tom využila elektrickú rúru, kde som ich strčila na niekoľko hodín a zapla na najnižší stupeň. Pre istotu, aby sa mi nespálili, som medzi dvierka vložila drevenú varešku. Ešte niekoľko dní som ich dosušovala na radiátoroch. Skladujete na tmavom a suchom mieste.
Niektoré zdroje uvádzajú, že šípky by mali byť zbavené vnútorných jadierok. Tie môžu vyvolať alergickú reakciu. My našťastie alergikmi nie sme, ušetrila som si tým kopec práce :o)
Vysušené šípky môžeme rozdrviť a variť z nich čaj. U nás však varíme čaj z celých plodov – možno preto ešte nikto nedostal alergickú reakciu na šípkový čaj :o). Na liter vody pridáme za hrsť šípok a povaríme asi 10-15 minút.
A ešte odporúčanie na záver - čajík zo šípok je zdravý, obsahuje veľké množstvo vitamínu C a je preto vhodný pri narušenej imunite. Okrem toho je aj veľmi chutný a bežne v obchode ho bez rôznych prímesí nenájdete.
Krásne jesenné dni!
Mám jednu drobnú nepeknú vlastnosť. Závidím. Ale len trocha :o)
Závidím dievčatám, ktoré na svojich blogoch zverejňujú recepty jedál, ktoré navarili a ešte si aj na nich pochutnala široká rodina.
Ja totiž neviem variť. Netuším, kde sa stala chyba, ale ja to jednoducho neviem.
Vyberiem si, čo navarím. Nakúpim potraviny a pekne, symetricky ich zoradím na kuchynskej linke. Vezmem recept a presne podľa odporúčaní krájam, miešam, strúham, ohrievam, šľahám, do hrnca nastrkám všetko čo tam má byť, opekám, varím... A výsledok – nejedlý.
Ale ja to nevzdávam. Toto sú moje kuchárske knihy, z ktorých sa inšpirujem.
Moja zbierka vlastnoručne vystrihovaných receptov.
Už tu chýba len ochutnávka môjho obeda :o(. Ešteže virtuálny svet prenos chutí zatiaľ nezvláda!
Tak takáto je moja zážitková gastronómia. Čo varenie, to zážitok!
Nutne musím zájsť do kníhkupectva kúpiť si nejakú ďalšiu kuchársku knihu. Alebo radšej novú rodinu, ktorá nebude reptať a všetko to pripálené, presolené, pálivé, nedovarené, rozvarené, roztečené, hrudkovité... jedlo ZJE.
Iba chutné zážitky vo Vašich kuchyniach!